Nordisk utställningsagenda 2016

PRELIMINÄRA domarlistor för INT: SKK, NKK, FKK, DKK, NAT: SKK, SvTeK, NTK, DTK.
Anmäl gärna till webmaster om ni upptäcker något fel.
Uppdaterad: 2016-11-13            
Datum Plats Land Arrangör Domare, Land
JANUARI
9 Kaajani  Finland FKK Int Matti Luoso, Finland
9 Göteborg My Dog 1 Sverige SKK Int John R Walsh, Irland
10 Göteborg My Dog 2 Sverige SKK Int Gunnar Nymann, Danmark
16 Turku  Finland FKK Int Julija Aidietiene, Litauen
FEBRUARI
14 Fredericia   Danmark DKK Int Gert Christensen, Danmark
21 Bö   Norge NKK Int Sean Delmar, Irland
MARS
5 Sollentuna Sverige SvTeK Nat Siv Jernhake, Sverige
11 Strängnäs Sverige SKK Int Mats Lindborg, Sverige
12 Hårlev  Danmark DTK Nat Goran Gladic, Serbien
13 Crufts, Birmingham England KC Int Mrs H M Dangerfield, England
13 Hårlev  Danmark DTK Nat Gertrud Hagström, Sverige
13 Kristiansand   Norge NKK Int Philip Greenway, England
20 Malmö   Sverige SKK Int Päivi Eerola, Finland
26 Lappeenranta Finland FKK Int Tino Pehar, Kroatien
APRIL
2 Lahti  Finland FKK Int Eeva Rautala, Finland
9 Billund  Danmark DTK Nat Pedro Delerue, Portugal
10 Billund  Danmark DTK Nat Modwena Johnston, Irland
10 Sundsvall Sverige SKK Nat Frank Christiansen, Norge
16 Bergen   Norge NKK Int Francisco Salvador G. Janeiro, Portugal
17 Vaasa   Finland FKK Int Erodotos Neofytou, Cypern
24 Västerås   Sverige SKK Nat Moa Persson, Sverige
30 Roskilde   Danmark DKK Int Tom Johnston, England
30 Tammerfors Finland FKK Int Kurt Nilsson, Sverige
MAJ
1 Roskilde   Danmark DKK Int Bill Leslie, Irland
7 Lidköping   Sverige SKK Int Ann-Christin Johansson, Sverige
8 Tånga Hed   Sverige SvTeK Nat Tom H Johnston, England
21 Hamina   Finland FKK Int Rune Fagerström, Finland
21 Hässleholm   Sverige SKK Int András Korózs, Ungern
22 Helsingfors   Finland FKK Int Ann Ingram, Irland
22 Hörby Sverige SvTeK Nat Ingrid Borchorst, Danmark
28 Viggbyholm, Täby Sverige WA Off Valerie Smith, England
28 Hårlev  Danmark DTK Nat Lorena Lotzniger, Italien
28 Joensuu Finland FKK Int Maite Gonzalbo, Spanien
29 Hårlev DTKV Danmark DTK Nat Frank Kane, England
29 Piteå   Sverige SKK Nat Austin Doyle, Irland
29 Österbybruk   Sverige SKK Int Laura Cox, Irland
JUNI
4 Drammen   Norge NKK Int Monika Blaha, Österrike
5 Norrköping   Sverige SKK Nat Zeljco Gajic, Slovenien
10 Vejen Danmark DKK Int Juha Palosaari, Finland
11 Vejen Danmark DKK Int Vesa Lehtonen, Finland
11 Vänersborg   Sverige SKK Nat Michael Leonard, Irland
11 Wenngarn, inoff utställning Sverige SvTeK Catharina Hasselgren, Sverige
12 Wenngarn, Nordic Terrier Show Sverige SvTeK Kevin Brown, Danmark
12 Vejen Danmark DKK Int Dodo Sandahl, Sverige
18 Rovaniemi Finland FKK Int Hannele Jokisilta, Finland
19 Vännäs   Sverige SKK Nat Tuula Savolainen, Finland
19 Leksand Sverige SKK Int Ann-Christin Molin, Sverige
19 Kotka Finland FKK Int Margaret O'gorman, Irland
19 Tromsö   Norge NKK Int Charlotta Mellin, Sverige
JULI
2 Borås   Sverige SKK Nat Jul Hamlot, Norge
3 Gällivare Sverige SKK Int Cathy Delmar, Irland
3 Trondheim Norge NKK Int Claire Anne Ahern, Irland
8 Tvååker Sverige SKK Int Martin Philips, England
9 Kokkola Finland FKK Int Laura Cox, Irland
9 Tvååker   Sverige SKK Nat Ann-Christin Johansson, Sverige
10 Alfta   Sverige SKK Int Irina Poletaeva, Finland
10 Oulu Finland FKK Int Maria-M Dekaristou, Grekland
17 Piteå Sverige SKK Int Ligita Zake, Litauen
23 Kemi  Finland FKK Int Malgorzata Supronowicz, Polen
23 Svendborg Danmark DTK Nat Phillip Greenway, England
24 Svendborg Danmark DTK Nat Ken Crockett, Irland
24 Köping   Sverige SKK Int Ana Mesto Martin, Spanien
30 Torsby Sverige SvTeK Nat Helge Kvivesen, Norge
31 Ransäter   Sverige SKK Int Svein Bjarne Helgesen, Norge
31 Pori Finland FKK Int Vladimir Cairovic, Serbien
AUGUSTI
5 Kuopio Finland FKK Int Andrzej Kazmierski, Polen
6 Kuopio Finland FKK Int Rony Doedijns, Holland
6 Svenstavik   Sverige SKK Int Andreas Schemel, Österrike
6 Visby   Sverige SKK Nat Gertrud Hagström, Sverige
7 Östersund Sverige SvTeK Nat Mette Sörum, Danmark
7 Kuopio Finland FKK Int Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland
7 Visby   Sverige SKK Int Torbjörn Skaar, Sverige
13 Oulu Finland FKK Int Monika Skok, Ungern
12 Rönne Bornholm   Danmark DTK Nat Carl Gunnar Stafberg, Sverige
13 Ronneby Sverige SKK Nat Jesus Pastor, Spanien
13 Rönne Bornholm   Danmark DKK Int Ann Rode, Sverige
14 Överkalix Sverige SKK Nat Wenche Eikeseth, Norge
14 Askersund   Sverige SKK Int Jo Schepers, Holland
14 Rönne Bornholm   Danmark DKK Int Veli-Pekka Kumpumäki, Finland
20 Eskilstuna   Sverige SKK Nat Eeva Rautala, Finland
21 Norrköping   Sverige SKK Int Jan-Erik Ek, Sverige
27 Skellefteå Sverige SvTeK Nat Calin Simu, Rumänien
28 Ljungskile   Sverige SKK Nat Annukka Paloheimo, Finland
SEPTEMBER
3 Högbo Bruk   Sverige SKK Int John Scanlan, England
4 Riihimäki Finland FKK Int Marie Gadolin, Sverige
4 Öland   Sverige SKK Nat Carl-Gunnar Stafberg, Sverige
10 Eslöv   Sverige SKK Int Michael Gavin, Irland
10 Rogaland   Norge NKK Int Carole Garhöfer, Österrike
11 Bjuv   Sverige SvTeK Nat Tina Grubbe, Danmark
11 Gimo Sverige SKK Nat Monika Vikner Stafberg, Sverige
17 Hilleröd  KV Danmark DKK Int Kresten Scheel, Danmark
18 Hårlev   Danmark DTK Nat Frauke Hinsch, Tyskland
25 Eckerö Åland  Finland FKK Int Torbjörn Skaar, Sverige
OKTOBER
1 Tånga Hed  Sverige SvTeK Nat Birgitta Kremser, Tyskland
2 Harstad Norge NKK Int Steven Seymour, England
15 Hobro Danmark DTK Nat Bill Browne-Cole, England
16 Sundsvall  Sverige SKK Int Dodo Sandahl, Sverige
16 Hobro Danmark DTK Nat Paul Martin, Irland
22 Seinäjoki   Finland FKK Int Dorota Witkowska, Polen
29 Lahti Finland FKK Int Karin Bergbom, Finland
NOVEMBER
5 Herning DKV-16 Danmark DKK Int Cindy Pettersson, Sverige
5 Växjö   Sverige SKK Int Joyce Crawford Manton, Irland
6 Herning  NORDV-16 Danmark DKK Int Ann Ingram, Irland
12 Sollentuna   Sverige SvTeK Nat Monica Vikner-Stafberg, Sverige
12 Jyväskylä   Finland FKK Int Martin Phillips, England
13 Jyväskylä   Finland FKK Int Kevin Brown, Danmark
19 Lilleström NO V-16 Norge NKK Int Leif-Herman Wilberg, Norge
26 Billund Danmark DTK Nat Jesus Pastor, Spanien
27 Billund Danmark DTK Nat Ilse Freerksen, Tyskland
DECEMBER
2 Stockholm Sverige SKK Int Elisabeth Feuz, Schweiz
3 Stockholm SV-15, Cruft's kval.   Sverige SKK Int Knut-Sigurd Wilberg, England
10 Helsingfors Finland FKK Int Kirsi Sainio, Finland
11 Helsingfors Finland FKK Int Olga Kupriyanova Sinko, Slovenien